ניתוחים עצמיים

איך להתגבר על אנאליסיס פראליסיס?

By ינואר 19, 2018 No Comments

אז כל הבלוג הזה קרוי על שם התופעה המכונה אנאליסיס פראליסיס – הפעמים היחידות ששמעתי את הכינוי המדוייק הזה היה בכל נושא השיח סביב עולם ההיי טק, במפתחים חסרי תרבות דיברו על זה (פרק רביעי, אם אני לא טועה), בגיקטיים דיברו על זה – ובאופן כללי, נדמה שכמו הרבה דברים שהופכים להיות ספציפיים לדומיין (נו, Domain specific) – אנחנו מתעלמים ממידת הכלליות של האובייקט.

מה זה אנאליסיס פראליסיס?

אנאליסיס פראליסיס (Analysis Paralysis) היא תופעה שבה אדם, גבר או אישה, לא מצליחים להגיע לכדי החלטה כלשהי כתוצאה מניתוח עודף של מידע או קפאון לנוכח המידע. זה מצב שבו משך הזמן והמאמצים שמושקעים בבחירת כיוון קבלת ההחלטה עולה על הערך שיתקבל מקבלת ההחלטה עצמה (ולצורך העניין, פעמים רבות עולה גם על הערך מקבלת ההחלטה הטובה ביותר).

הפעם הראשונה שבה נתקלתי בתופעה עצמה, הייתה בצבא – כקצין לוגיסטיקה גדודי, באמצע מעבר קו, אחת הפונקציות הלוגיסטיות בפוגה קפאה –היו יותר מדי שינויים בבת אחת, יותר מדי בלת"מים (בלתי מתוכננים) והחלטה שצריך היה לקבל בלחץ זמן – עודף האפשרויות, לחץ הזמן, והחשש מפני טעות גרם לאותה הפרסונה פשוט לא לקבל החלטה.

אחר כך, נתקלתי בתופעה עוד פעמים רבות בכמה הזדמנויות, ולאחרונה נתקלתי בעוד מקרה שכזה.

אז תכל'ס – איך מתגברים על אנאליסיס פראליסיס?

דבר ראשון – זהו שאתם תקועים – מה שאכתוב כאן לא תקף בכלל אם אתם סתם חופרים במאגר המידע החביב עליכם או עושים ניתוח מידע ראשוני ויש הרבה מידע שאפשר לחקור.

  • הגישה הפשוטה – עזבו את המשימה, תנו אותה למישהו אחר – לא כי זאת גישה טובה, לא כי אני ממליץ עליה, אלא כי לפעמים, כשאתם תקועים – כל שנייה נוספת שתשקיעו רק 'קוברת' אתכם יותר. מתי הגישה הזאת לא יכולה להיות בשימוש? כשאתם מנהלים. למנהל אין את הפריבילגיה של להימנע מקבלת החלטה, מה שמוביל אותי לנקודה הבאה:
  • קבלו החלטה כלשהיא – חפרתם מספיק זמן, יש לכם המון ידע, את כל הבעד, את כל הנגד וכנראה אתם כבר די יודעים מה שאתם לא יודעים אפילו, ועכשיו אתם פשוט מתקשים להחליט – זרקו מטבע, זרקו קובייה עם 18 פאות, תבקשו מזרים ברחוב שיוציאו פתק עם מספר מתוך כובע שהכינותם מבעוד מועד – זה לא משנה – קבלו החלטה – זה תקף למנהלים, כמו שה תקף לעובדים – המציאות תתקן אתכם בהתאם להחלטה שלכם, גם אם זה מקרה של צל"ש או טר"ש, תזכרו – מי שלא מקבל החלטה יורד אוטומטית לטר"ש.
  • בעולמות המשא ומתן יש מונח שנקרא 'יציאה למרפסת', והוא בדרך כלל מתייחס למצבים שהם המו"מ מתחמם וצריך לעשות הפסקה כדי לא לפוצץ את החבילה – האקט הזה מאפשר לשני הצדדים להוריד הילוך, אז בהשאלה – קחו שנייה צעד אחורה, תנשמו עמוק, תעשו הפסקה מהמשימה – תתרעננו – קפה, קצת זמן פייסבוק, הליכה קצרה, סרטון חתולים ביו טיוב, תכבשו את צ'כוסלובקיה, איזה פוסט טוב על סדרות טלוויזיה מבוססות קומיקס או משהו נישתי כזה – כל דבר, רק לנקות את הראש ולחזור למשימה רעננים.
  • תבקשו הכוונה –כמו שכתבתי בעבר – אין שאלות טיפשיות – אז במקרה הזה, זה לא בהכרח נושא של לשאול מישהו, אלא פשוט לקחת צעד שבו אתם מבקשים ממישהו שיעיף מבט על מאגר המידע, על השאלה ובצורה קצרה ותמציתית 'יגיד' לכם מה לעשות – זאת גישה קצת מסוכנת, כיוון שהיא לא מסירה ולא תסיר מכם את האחריות במידה ומי שאמר לכם מה לעשות ממש בילשט, אבל היי, עדיפה תשובה רעה מחוסר תשובה.
  • הגישה הכי טובה (בעיניי וגו') – תשאלו את עצמכם מה הייתה המשימה מלכתחילה – תייצרו מהמשימה סוג של MVP (וכן, אני משתמש במונח הזה בצורה מאוד רחבה) ופשוט תענו על השאלה הבסיסית – אחת הסיבות שאפשר לראות בהן את המצב הזה, זה בגלל שאדם פותח שאלת מחקר, ומתוך השאלה מתחילות להיוולד שאלות בנות, ולשאלות הבנות נוצרות שאלות נכדות וככה יש אילן יוחסין שלם שמבטיח שתפוקה אמיתית לא תקרה כאן היום – מיקוד בתכל'ס הוא חשוב – אז אולי התוצאה שניתן לא תהיה הטובה מכולן, לא תהיה החכמה מכולן, אבל לכל הפחות, בשביל ההתחלה – תהיה לנו תוצאה.

 

אנאליסיס פראליסיס הוא לא מצב כיפי – אתם תקועים, אתם מנסים לפתור את אותה הבעיה עם כלים שונים, אבל זה לא מתקדם, ואז כמו רכב שתקוע בוץ – אתם רק מתחפרים יותר פנימה ופנימה ולפני שאתם יודעים מה קרה – הופס, הדד ליין כאן – אז במקום לתקוע עץ מתחת לגלגל, אתם לוחצים יותר מהר על הגז ותהיו בטוחים שזה לא יקרין עליהם אור יקרות (למרות שמעולם לא פגשתי מישהו לא-מוצלח שנכנס לאנאלי סיס פראליסיס – אז לפחות זה לא יקרין עליכם לנצח).

יש לכם שיטות אחרות לנצח את המצב הזה?

אני אשמח לשמוע!

 

Leave a Reply