מתודות עבודה

מפות חום לסדרות מבוססות קומיקס

By נובמבר 20, 2017 No Comments

קומיקס! עבור אחדים אלו יהיו פשוט תמונות וטקסט, עבור אחרים -עולמות שלמים.

תמיד יהיו מי שיחשבו שקומיקס זה לילדים או לכל היותר לנוער, ישענו בעיקר על זבנג ועל סופר שלומפר של אורי פינק ויתעלמו לחלוטין מסאנדמן, סטיות של פינגווינים ועוד רבים וטובים.

כחלק מסדרת ניתוחי הסדרות הפוסט יעסוק בסדרות מבוססות קומיקס (אם זה לא היה ברור מכל מקום שבו זה רשום).

 

תזכורת קטנה בנוגע לסדרת הפוסטים האלו – אנחנו מבלים המון זמן בצפייה בסדרות, וכדי שלא נבזבז המון זמן על סדרה לא טובה או משעממת, אנחנו בטח לא נרצה להשקיע זמן בסדרה שמתחילה מאוד חזק ואז נגררת ונגררת – מה שיגרום לכך שאנחנו נמשיך לראות מתוך תקווה שהמצב ישתפר או מתוך חוסר רצון 'לנטוש' את הסדרה לפני סופה.

כיוון שבבלוג הזה אני מתעסק בעיקר בדאטה על גווניו וביישומים שלו לחיים האמיתיים – נכון יהיה לבחון את השאלה 'האם כדאי לצפות בסדרה הזאת?' באמצעות כלים מדידים.

פוסטים אחרים בסדרה –

  1. קרב הסדרות הגדול
  2. סדרות פוליטיות 
  3. הפוסט הטכני שיסביר צעד אחר צעד – איך לייצר מפות חום עם פייתון (כולל קישור לגיטהאב משם ניתן פשוט להעתיק את הקוד)

כיוון שהגיק המצוי מתפרש על פני רשת רחבה מאוד של תחומי עניין (אני מנסה לומר שאין גיק מצוי, כל גיק הוא גיק בדרכו הוא וכל גיקית היא גיקית בדרכה היא ואם כבר יש קלאסטרים של גיקים במקום גיק ממוצע אחד או אחת), הפוסט הזה יחולק לכמה פוסטים נפרדים.

הפוסט הנוכחי יעסוק בסדרות מבוססות קומיקס, אבל נגיד מראש שאם יש סדרה ששכחתי, סדרה שאתם רוצים לראות ולא בטוחים אם כדאי – תגיבו, תשלחו הודעה פרטית, תכתבו בדף פייסבוק או תשלחו יונת דואר (אל תשלחו יונת דואר, הן מלכלכות).


Arrow – החץ

אוליבר קווין הוא נער שעשועים, עשיר, שמח וטוב לבב שרק יוצא לסירה לשיט לא אפלטוני עם אחותו של החברה שלו – דושי לגמרי, נכון? נכון, אבל מה שקורה אחר כך – ידהים אתכם (מסתבר שקליק בייטים לא עובד באותה הצורה אם דוחפים את זה לתוך הטקסט).

אוליבר עובר תלאות, חוזר לסטארלינג סיטי אחרי חמש שנים לא ידועות (בהתחלה) ומתחיל לרצוח אנשים ש-'אכזבו את העיר הזאת'.

לא פחות דושי, אוליבר, לא פחות דושי בכלל.

אחרי שמשכנעים אותו שלרצוח זה לא מגניב, הוא בגדול חושף את הזהות הסודית שלו לכל מי ששואל אותו והורס את הסדרה לחלוטין, כמו שאנחנו יכולים לראות בצורה מאוד ברורה בסוף העונה הרביעית – מי שראה זוכר שהסדרה התחילה להיות מאוסה וזה הרגיש כאילו כל מה שרע בסדרה היה מנוקז לתוך הפרקים האחרונים (חוץ מזה, ראס-אל-גול תמיד היה ותמיד יהיה ליאם ניסן).

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה החץ

החץ – מפת חום

מבחינת מפת החום, אנחנו יכולים לראות שהסדרה די מתרסקת, אבל איכשהו חוזרת לעצמה עם העונה החמישית – אז אולי שווה לחזור לראות אותה, מבחינת הנתונים היבשים, אנחנו מסתכלים על ממוצע של 8.5 בערך, שזה הציון של הפרק הראשון, אז לא ראיתם? תראו את הפרק הראשון – מגניב לכם? זה בערך המקום.

החץ הירוק - אוליבר קווין יורה

DareDevil – דרדוויל

דרדוויל, הסיפור הקסום על החיבור שבין אדם בוגר, זר ועיוור לילד קתולי עיוור במלחמה שהאיש הבוגר אמר לילד שמתרחשת – לא יודע, יש סיכוי שיש פה משהו אחר מתחת לפני השטח.

אני מודה – הרעיון של דרדוויל מעצבן אותי – אם הוא עיוור, אז לא יכול להיות שהוא רואה הכל, לא, גם לא בצורה של 'אש", ואם הוא שומע הכל בצורה כל כך טובה, אז אולי הוא היה צריך להיות איש העטלף, אבל כנראה שעורכי דין של זכויות יוצרים חזקים מהכל.

הסדרה עצמה כבר עשויה יותר טוב, קצת ארוכה מדי פעם וקרן פייג' קצת אובר אקטינג אבל פיסק מיוסר, הפאנישר מעניש, איילת זורר מושלמת כהרגלה של איילת זורר ופוגי פשוט ילד חמוד.

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה דרדווילהעונה הראשונה משתפרת מפרק לפרק, להוציא נפילות קטנות בפרקים 3 ו-10 והעונה השנייה מסתמנת כטובה הרבה יותר.

אחת הסיבות העיקריות שאני משתדל שלסדרות שנכנסות לסדרת הפוסטים הזאת תהיינה יותר מעונה אחת, היא כדי להמנע מהמצב הזה שבו אין לי כלום להגיד, גם אם ראיתי את הסדרה, אבל נראה לי בעייתי לוותר על דרדוויל לאור העלייה של הנוקמים (וממש סליחה מג'סיקה ג'ונס, שהייתה בלי שום ספק הטובה מכולם)..

בכל מקרה, אם העונה השלישית תמשיך בתצורה הזאת – זה יהיה מגניב.


Gotham – גות'האם

לא לגמרי בטוח שהסדרה הזאת ממש מתאימה לפוסט הזה,כי העיקר בסדרה הזאת הוא החיים בגות'האם לפני שברוס ויין בורח אל ההרים ונהיה מאסטר בנינג'יטסו ובמעלליהם של שני שוטרים בעוד הם מנסים להפוך את גות'האם לפתות מושחתת ואז לפחות דפוקה.

בדרך אנחנו פוגשים באלפרד מושלם, בסלינה קייל, אשת החתול, שמשום מה ובקטע שלא הכרתי חברה של וויין מההתחלה וביצור הילד הזה שנרמז המון פעמים שהוא הג'וקר, אבל כיוון שלא המשכתי לצפות בסדרה, אני לא לגמרי בטוח מה נסגר עם זה..

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה גות'האםמבחינת מפת החום, נראה, כרגע, שהעונה השנייה טובה לעומת העונות הראשונה והשלישית – אני לא בטוח שעל בסיס ממצאים כאלו הייתי מחליט לראות את הסדרה – אבל גם לא בטוח שהייתי מחליט שלא.

עניין של טעם והשקפה.


Izombie – איי-זומבי

מתמחה לרפואה המסורה לעבודתה מחליטה ערב קסום אחד אחרי העבודה לצאת למסיבה כאשר לפתע דוש מתחיל איתה בצורה די קריפית ודוחה ואז, כאילו שזה לא מספיק גרוע (ושגרתי) – הוא 'ורט אותה והופך אותה לזומבי.

ליב טיילור עוברת לעבוד בחדר המתים של המשטרה (כי, אתם יודעים, מוח) ושם היא מוצאת את עצמה מסייעת לשחקן עם יכולת משחק בינונית לפתור פשעים ולנהל חיי זומבית ממוצעת.

ככלל, תחת נטפליקס, העונה הראשונה והשנייה היו זמינות לצפייה מיידית, אבל השלישית קצת התעכבה – אפשר להעלות השערות על השפעת הבינג' והערכת פרקי סדרות – אבל אני חושב שאשמור את זה לזמן אחר.

הנקודה היא, בעולם האמיתי אנחנו חייבים לשים הפרדה בין ההשערות שלנו לבין מסקנות – והסקת מסקנות ללא מחקר מתאים מראש היא חסרת אחריות.

באופן אישי, אני לא בטוח שאני מסכים עם הדירוג, הזה – אבל הנה נקודה חשובה – הנתונים, כמו אסירים – אם תתעללו בהם מספיק הם יתוודו על כל פשע – אל תתנו להטיות האישיות שלכם

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה איי-זומבי

Full on Zombie Mode


The Flash – הפלאש

בארי אלן הוא מדען חמוד שנשאר עד מאוחר במעבדה, מתחשמל מצגת ברק ובמקום למות – נהיה האדם המהיר בעולם. אישית פחות התחברתי לסדרה, ונחשפתי לדמות של בארי בעיקר דרך החץ (כולל סיום הפרק הלא ברור בו החץ והפלאש מתאמנים ביחד – כי בדרך כלל אנשים שמאומנים ממש ממש טוב באמנות לחימה יכולים להתמודד עם אנשים שיכולים להזיז את הזמן אחורה כי הם כל כך מהירים).

סיפור הקומיקס של הפלאש מורכב ולפעמים גורר קצת 'אוי נו באמת', אבל היי, יש אנשים שנהנים מזה.

מה העמדה שלכם בנוגע לפלאש?

מפת היום מסבירה את זה?

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה הפלאש
The Walking Dead – המתים המהלכים

לפעמים אתה מתאשפז ולפעמים אתה מתעורר לאפוקליפסת זומבים ואין מה לעשות עם זה – אלו החיים.

ובעולם שבו האנושות הושמדה, סוגיות מוסריות מקבלות העצמה ובסוף – זה העיקר בעיניי של הסדרה, מה נכון ולא נכון והאם יכול להיות נכון או לא נכון עוד?

בסוגת המד"ב מדברים המון על סוגיות מוסריות דרך סיטואציות שונות ובאספקט הזה – המתים המלכים לא שונה בכלל – האם מוסרי להרוג זומבי?

אני הפסקתי לצפות במתים המהלכים באיזור העונה הרביעית, בעיקר בגלל הגרף הבא:

כל פרק של המתים המהלכים - גרף עמודה

http://www.blameitonthevoices.com/

אבל אם מישהו סיים לראות את הסדרה – האם אפשר לראות את הסדרה רק עד העונה השישית?

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה המתים המהלכים

המתים המהלכים

לסיכום,

משהו שכמעט ולא נגעתי בו עד כה בסדרת הפוסטים הזאת- האפשרות האלטרנטיבית להצגת מידע.

עד כה הצגתי כאן רק מפות חום, וזה נחמד, ואולי קצת פחות שגרתי, אבל אם שניה להיות כנים ממש – הייתי יכול להציג את הכל עם גרף עמודות שימחיש באמצעות גבהי העמודות את דירוג הפרק – זה יכול היה להיות אפילו פשוט יותר – מזכיר – אין דרך נכונה אחת לביצוע פעולה.

במציאות, כשאנחנו בוחרים להציג מידע באמצעי מסויים, אנחנו צריכים לחשוב האם זה האמצעי הטוב ביותר לנתונים שבידינו – ולכן, אני ממליץ בחום שעוד לפני שמדביקים משהו למצגת, לבדוק את המידע מכמה זוויות הצגה כדי להציג את המידע בצורה הטובה ביותר – ולפעמים, אפילו שזה קצת לא אורתודוקסי – אפשר להכניס שני גרפים שמציגים את אותו הנושא, אם כל אחד מהם מעביר מסר אחר.

נקודה שנייה שרציתי לסכם כאן היא נושא ההשערות – במקצוע שלי אני עומד מול מסדי נתונים כשיש לי, בניגוד לעולם הסדרות, מומחיות תחומית מסויימת, כך שקל לי הרבה יותר להניח הנחות – אבל אין סיכוי שהנחה תעלה ללקוח\שותף מבלי שיהיה לי מידע לבסס אותה – זה אלמנט קריטי בחיים של אנליסט ואני מעודד גיבוי מידע בכל עבודה – אפילו שלכולנו יש דיעות ותחושות בטן ודברים קוסמיים כאלו.

 

זהו עד לכאן, מקווה שנהניתם ועוד יותר מקווה שעזרתי לכם, לכל הפחות עם מפות החום עצמן – לקבל החלטה בנוגע לסדרה מסויימת, אם בא לכם לראות סדרה נוספת, תרגישו חופשי להגיב לי כאן, בדף פייסבוק הודעה פרטית או במורס (אבל לאט, אני לא שולט עד הסוף).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חיכיתם לקרדיטים?  מעולה!

אתם גיקים אמיתיים!

 

אל תראו איירון פיסט – פשוט אל.

 

 

Leave a Reply