מתודות עבודה

קרב הסדרות הגדול

By אוקטובר 21, 2017 No Comments

אחת הסיבות שאנחנו משתמשים בגרפים היא כי הם עוזרים לנו להבין מספרים ואת ההתנהגות שלהם – כיוון, גודל, השפעה, צבעים, גדלים, מיקום – כל אלו עוזרים לנו להבין איך המידע שלנו מתנהג – ולקבל החלטות בהתאם.

ואיזו החלטה חשובה יותר מאשר באיזה סדרה לצפות?
ברור למה שנרצה לראות סדרה עם המלצות – אנחנו נשאבים לסדרות, משקיעים בהן זמן, מתאהבים בדמויות.
לפעמים סופן רע ומר (ותודה למשחקי הכס על החוויה) לפעמים הסדרה תתארך, תהיה משעממת ותסתיים בצורה הכי גרועה שיכולה להיות (ותודה לדקסטר על החוויה).

דקסטר מורגן והפרק האחרון

דקסטר – אחד מסיומי הסדרות הגרועים בעולם

 

הבעיה

נגיד ואני רוצה לדעת איזה סדרה טובה – אפשר לבקש המלצה מחברים – אבל האם זה מספיק?

כלומר, אם הם אהבו סדרה, הם ממש ימליצו ולא בטוח שאפשר לסמוך עליהם (ולהפך).

מבחינת הזמן – Big Mouth הן 4.5 שעות של אהבה קסומה, פיירפליי לוקח 21 שעות, שוברים שורות לוקח 46.5 שעות, משחקי הכס, כרגע, יומיים ו-18 שעות שעות והאנטומיה של גריי נמשכת, כרגע, 9 ימים.

להישען על דעתו של חבר אחד  – נראה קצת חסר אחריות, לא?

אז אם זה ככה – נלך ל-Rotten Tomatoes, נשען על מידע מהרבה אנשים ונחליט.

אבל אבוי, הציון באתר הוא עבור כל הסדרה ואנחנו יודעים שלפעמים סטטיסטיקה היא שקר, ואני לא רוצה להשקיע בסדרה שהתחילה מעולה אבל ככל שהזמן עובר נהיית גרועה יותר, והסיבה היחידה להמשיך בסבל היא אינרציה בלבד (ותודה ל'איך פגשתי את אמא' ו-How to get away with murder).

אז נלך ל-IMDB, שם הציונים הם עבור כל פרק בנפרד – שזה כבר יותר טוב, אבל האם אני באמת יכול להבין מתוך מה שמוצג לי שם עבור 26 עונות של ד"ר הו?
כנראה שלא, ובגלל זה אנחנו צריכים לייצר כלי מתאים.

אז מה שנעשה עכשיו.

באותו הנושא –

עד אז, הפוסט הזה – קרב הסדרות הגדול!

  1. חברים, איך פגשתי את אמא או סיינפלד?
  2. האוס או שרלוק הולמס (BBC)?
  3. האנטומיה של גריי או אי.אר?

חברים, איך פגשתי את אמא או סיינפלד?

טוב, ברור שאת הבעיה הראשונה נתחיל עם השוואה משולשת -הרי מאז ומעולם היה ויכוח בין שני המחנות של 'סיינפלד' ו'חברים' ואז כש'איך פגשתי את אמא' הגיחה נמצאו המון נקודות השוואה בין שתי קבוצות הצעירים שחיות בניו יורק, ובמידה מסויימת, בעיניי לפחות, 'איך פגשתי את אמא' הרגיש מאוד כמו סוג של אבולוציה של 'חברים'.
מה הסדרה הטובה יותר ואיך הן מתקדמות?

השוואת הצבעות והתפלגות בין איך פגשתי את אמא, חברים וסיינפלד

דירוגי הסדרות הכוללים כפי שנלקחו מ-IMDB

 

נתחיל מניתוח של נתוני המטא – אנחנו רואים משהו יחסית צפוי מבחינת כמות המצביעים – סיינפלד נגמרה במאי 1998, לפני שהאינטרנט הפך להיות מיינסטרים לחלוטין (לצורך העניין, בספטמבר 2001 ארה"ב עברה את רף ה-50% מהאוכלוסייה שהייתה בעלת אינטרנט), ככה שזה לא לגמרי 'קרב הוגן', אבל אנחנו יכולים לקחת את זה בחשבון כשנעבור לניתוח איכותני יותר.

כל הפרקים של 'איך פגשתי את אמא' במפת חום

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה 'איך פגשתי את אמא'

איך פגשתי את אמא, חברים או סיינפלד?

במקום השלישי והמכובד, איך פגשתי את אמא, שמבחינת הממוצע דורגה הכי נמוך ביחס לחברים וסיינפלד, ומפת החום חושפת לנו שהסדרה התחילה בצורה טובה, עם ריכוז פרקים טובים גבוה יחסית.

יחד עם זאת, אפשר לראות שהחל מהעונה החמישית לאנשים התחיל להימאס (אני זוכר את זה על עצמי, שהייתי מוכן לכרות לטד את היד רק כדי שימצא כבר את האמא הזאת).

דבר מעניין שניתן לראות כאן הוא את האכזבה של צופי הסדרה מהעונה התשיעית בכלל ומפרק הסיום הנוראי של הסדרה בפרט – בהחלט לא סיום ששווה להשקיע בו.
כמאוכזב מהסיום הרשמי ומקרן היער הכחולה המחורפשת הזאת, ולנוחיותכם, אני מצרף פה דווקא את הסיום האלטרנטיבי של הסדרה:

 

כל הפרקים של 'סיינפלד' במפת חום

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה סיינפלד

סיינפלד, חברים או איך פגשתי את אמא?

במקום השני – סיינפלד, שהתחילה את העונה הראשונה שלה לא טוב, בסך הכל, אבל ככל שהעונה התקדמה ובניגוד לאיך פגשתי את אמא, היא הראתה שיפור, לא גבוה, לא תמידי, אבל שיפור בכל מקרה.
אגב, רואים את הנקודה הבהירה הזאת בעונה מס' 7?
מישהו\מישהי רוצה לנחש איזה פרק זה?

כן! סופ נאצי!

כל הפרקים של 'חברים' במפת חום

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה חברים

חברים, סיינפלד או איך פגשתי את אמא?

ובמקום הראשון, והזוכים בשאלה עתיקת היומין –

מי יותר טוב? סיינפלד או חברים?
חברים!
לא בגלל שהיא הראתה שיפורים משמעותיים – אל אפשוט כי היא הייתה יותר טובה ביחס לעצמה (וביחס ל-'סיינפלד' ול'איך פגשתי את אמא').

 


האוס או שרלוק?

עובדה ידועה היא שהדמות של ד"ר גרגורי האוס מבוססת, בין השאר, על הדמות של שרלוק – אחרי הכל, גאונים בתחומם, סוציופתים בתפקוד גבוה, התמכרות לחומרים הרסניים, אהובה בלתי מושגת, שותף (במקרה גם ד"ר) שמאפשר להם לעשות מה שהם רוצים, גרים ברחוב 221 בייקר ויכולת מוזיקלית (שרלוק על הכינור, האוס על קלידים וגיטרה) – הם די אותו האדם.

כל הפרקים של 'האוס' במפת חום

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה האוס

האוס או שרלוק?

האוס מפגין התחלה פושרת למדי, עלייה מסויימת באמצע חיי הסדרה וסיום עגום למדי, מבחינת ציוני הפרקים.

אבל רגע! האם זה אומר שהאוס היא לא סדרה טובה?
לא, כי אנחנו לא בוחנים את האוס מול סדרות טובות כשאנחנו מסתכלים על מפת חום, אנחנו בוחנים איך הפרקים דורגו ביחס לפרקים אחרים של אותה הסדרה!
נשים לב לרגע לציונים הממוצעים – האוס עבר בציונים שלו את הציונים של חברים – מבחינת הציון הנמוך ביותר, הגבוה ביותר והציון הממוצע.

מה שכן, ל-'חברים' יש בערך 200 אלף יותר הצבעות מאשר האוס.

House - What is the opposite of thank you?

Seems like it does end with a you

ומכיוון שזהו דו-קרב, אני חושב שזה ברור לכולנו מי הזוכה הגדול בשאלת האיזו סדרה יותר טובה שלנו לכאן –

כל הפרקים של 'שרלוק" במפת חום

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה שרלוק של ה-BBC

שרלוק או האוס?

 

למרות שהעונה האחרונה משמעותית פחות טובה בעיניי, כי הרגשתי שהם כבר קצת מותחים את זה ואולי שרלוק כבר לא כזה גורם למילים לרחף באוויר והוא כבר לא כזה לא-נחמד לאנשים טיפשים, מסתבר שאם יש סוציופת בעל התפקוד הגבוה שאנחנו אוהבים יותר – זה שרלוק.
חשוב לציין בהקשר הזה, שמצד אחד – ככל שיש יותר פרקים (כמו אצל האוס), ברור שיהיה יותר קשה לשמור על מתח לאורך הסדרה ומהצד השני – ככל שהפרקים ארוכים יותר – אותו הקושי עולה, רק בצורה אחרת.
אבל מסתבר, כך מבדיקה שעשיתי, שהבי.בי.סי לא היו צריכים את האישור שלי לכך שהם עושים טלוויזיה מעולה.

הגענו לתחרות האחרונה שלנו, היא קצת עתיקה, אבל הפוסט הזה נהיה ממש ארוך ואני יותר מדי מודע לעצמי.


האנטומיה של גריי או אי.אר?

אני מודה, ראיתי את האנטומיה של גריי עד עונה רביעית, גג חמישית, ואת אי.אר לא ראיתי בכלל – ולמעשה – כשכתבתי את האאוט-ליין לפוסט, האנטומיה הייתה אמורה להיות מול האוס, כי הרגשתי שיהיה יותר הוגן לדבר על שתי סדרות שראיתי, אבל לפספס את שרלוק ככה?
פחות מתאים.

כל הפרקים של E.R במפת חום

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה ER

האנטומיה של גריי או ER?

במקום השני – אי.אר – הרבה לפני שקלוני הפך להיות מפרסם של נספרסו הוא היה רופא (והמעסיק של רוזאן, תבדקו את זה) ולפי איך שזה נראה מהגרף, זאת הייתה סדרה בסדר,- כלומר, עדיין בחלקים העליונים יותר של הציונים, אבל לא נרשמת התלהבות רבה יותר מדי.

משהו מעניין לשים לב אליו הוא שמהעונה השישית הבמאים והמפיקים של אי.אר קלטו את הקטע הזה שהאנטומיה של גריי עושה כל כך טוב אחר כך – וזה פרקי סיום מותחים ומעולים.

בנוסף, אפשר לראות שלסדרה הייתה את שירת הברבור שלה ועונה 15 הייתה טובה משמעותית משאר העונות.

כל הפרקים של האנטומיה של גריי במפת חום

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה האנטומיה של גריי

האנטומיה של גריי או ER?

הו, מרדית', הו כריסטינה יאנג, הו הבחור ההוא שנראה כמו ילד למשך כל החיים שלו, גלה לי איפה מעיין הנעורים הזה שלך* – אתם זכיתם בתחרות הזאת, בדו קרב הזה.

נראה, לפי הדירוגים, שבחרתי לעזוב את הסדרה בזמן הנכון – אנחנו רואים דעיכה החל מהעונה השישית והלאה, ובעוד שהיו כמה פרקים טובים בהמשך, תדירות החזרה של פרקים פחות טובים נראית גבוהה יותר.

סיכום, הבעייתיות בנתונים ולקחים:

  1. דירוגים הם עניין סובייקטיבי, אחת הסיבות שאנחנו נשענים על 'חכמת ההמונים' היא כי אנחנו רוצים להאמין שהמון אנשים כקבוצה, לא יכולים לטעות – זה בטח לא אומר שחייבים להסכים עם מה שהצגתי כאן. או שחכמת ההמונים באמת חכמה.
  2. ב-IMDB הסדרות, כאובייקט, מדורגות לפי דירוג הפרקים, מה שמאפשר לנו בעצם לייצר מפות חום שכאלו, אבל אליה וקוץ בה – יש פרקים לא מדורגים – לא לכל הסדרות – אבל זה צריך להיות בפוסט אחר שאכתוב – איך להתמודד עם מידע חסר.
  3. על מנת להסביר את הנתונים צריך להיות בעל מומחיות בתחום, וכמו שוודאי שמתם לב, לא בהכרח יש לי מומחיות בתחום הסדרות שכתבתי עליהן  – פחות קריטי כזה פוסט שבא להציג נקודה עקרונית – הרבה יותר קריטי כשזה בעבודה שלכם.
  4. כשבוחנים נתונים של אובייקט מסויים – צריך לשים לב, בייחוד בנושא כמו מפות חום, אל מול מה ההשוואה מתקיימת – כמו שציינתי עבור האוס וחברים – חברים היו הרבה יותר בהירים אבל זה קורה בגלל שאנחנו משווים פרקים אל מול פרקים אחרים מאותה הסדרה ולא אל מול סדרות אחרות.

וואו, סיימנו! אני מודה, אני די בספק אם מישהו הגיע עד כאן, אבל אם כן –

מסכימים עם הנתונים?
חושבים שסיינפלד הרבה יותר טוב?
חושבים שאיך פגשתי את אמא הייתה סדרה מעולה לכל אורך הדרך?
אולי שמרדית' גריי היא אובר\אנדר רייטד?
יש לכם תחושה מסויימת בנוגע לאיזו סדרה ואתם רוצים לאשש?
איזה עוד סדרות אתם מעוניינים לראות?
כתבו לי בתגובות!

 

 

  • כשעשיתי הגהה, גילו לי שהייתי תמים בנוגע לבחור עם מעיין הנעורים, שמעריצי האנטומיה – דעו שאני לא שולט בחומר של הסדרה.