מתודות עבודה

הסדרות הטובות בעולם – סדרות פוליטיות!

By נובמבר 11, 2017 No Comments

אמריקה!
ארץ החופשיים וביתם של האמיצים
ארץ ההזדמנויות הבלתי נגמרות!
החוקה האמריקאית!
Native Americans!
אנשים שמנים על קלנועיות ועוד הרבה יותר!

המערכת הפוליטית באמריקה תמיד הייתה מעניינת במיוחד, גם כי תמיד נראה שהיא לוקחת את עצמה ברצינות, אבל גם כי מורכב להבין את מערכת הבחירות שלהם, עם המושלים, איזורים, הקונגרס ומה הנשיא יכול או לא יכול לעשות – זה כבר משהו שדורש הסבר.

תזכורת בנוגע למה הקטע של הפוסטים האלו –

אנחנו משקיעים בסדרות טלוויזיה המון זמן, לפעמים כמה ימים טובים (מצטברים) וזה נורא לא כיף לראות סדרה שהולכת ונהיית פחות טובה או סדרה שמתחילה מעולה ואז יש לה המון עונות של כלום.

לכן אנחנו צריכים כלי, פשוט , זמין ונוח שיציג לנו בצורה ויזואלית איך הסדרה 'מתנהגת'.

אנחנו נשענים בנתונים שלנו על חכמת ההמונים של IMDB ועל דירוגי הפרקים הספציפיים על מנת לייצר את מפות החום האלו.

 

עוד מהסדרה:

 1. קרב הסדרות הגדול – סדרות 'קלאסיות' – חברים, איך פגשתי את אמא, סיינפלד, האנטומיה של גריי, אי.אר, האוס ושרלוק הולמס (BBC)?
 2. סדרות פוליטיות
 3. סדרות מבוססות קומיקס
 4. אם אתם מתעניינים בפוסט הטכני, כנסו לכאן – איך לייצר את מפות החום עם פייתון?

 

בית הקלפים – House Of Cards

קווין ספייסי, האיש שניסה לנצל את העניין של התעשייה בנטייה המינית שלו בשביל לייצר ספין ולהתחמק מלקיחת אחריות מלאה, תוך כדי שמסתבר שיש עוד המון תלונות עליו, עלה לכותרות לא על כישורי המשחק, אלא על חוסר היכולת שלו לשלוט בעצמו – קצת בדומה לפרנק אנדרווד, האנטי-גיבור מדרום קרוליינה שעלה לגדולה, ירד מהנשיאות וכרגע – אנחנו לא יודעים מה יהיה איתו, או עם הסדרה.

 

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה בית הקלפים

בית הקלפים – אומה אחת

 

מפת החום מגלה לנו שבית הקלפים היא סדרה טובה (ממוצע 8.66, ע"ב 196.5k מצביעים) – שעונה שנייה מוצלחת (פרנק עובר מתפקיד סגן הנשיא לנשיא הזמני), שהעונה שלישית טובה, והעונה הרביעית מצויינת, אבל נראה שצופי IMDB קצת פחות התחברו לעונה החמישית ונתנו לה ביקורות פושרות למדיי, כשלעצמי, אני חושב שאני די מסכים עם זה, גם אם אין לי ממש מושג למה, וזה חלק מהעניין בויזואליזציה של מידע –

היא מאפשרת לנו לחזק או להחליש את התחושות שלנו בצורה יחסית טובה, הנה שתי דוגמאות:

 1. סטטיסטיקה של פוקימונים – אנחנו 'יודעים' (מניחים) שפוקימונים אגדתיים הם חזקים יותר מפוקימונים רגילים, אבל רק באמצעות הגרף שמראה לנו את ההתפלגויות אנחנו יכולים לדעת את זה באמת.
 2. בפוסט שעסק במידע חסר והדרכים להתמודד איתו, העליתי סברה שקיים הבדל בממוצע הגילאים בין מחלקות הטיטאניק ובין המגדרים – זאת הייתה הנחה שהתבססה על משהו שנראה לי הגיוני – אבל רק אחרי שראינו את זה במו עינינו, יכולנו להתייחס בחישובים שלנו הלאה – מה היה קורה אם זה לא היה ככה? היינו פשוט מחפשים נתיב מחקר אחר (ועל הדרך אפשר גם לבדוק למה זה לא יצא כמו שנראה לנו)

 

אה, ודבר אחרון לפני שאנחנו סוגרים את הנושא בל בית הקלפים:

 

Kevin spacey in the role of a douchebagמזכירת המדינה

טיאה לאוני היא שחקנית שראיתי במעט מאוד סרטים, אבל בכל פעם שראיתי אותה, היא הצליחה לשאוב אותי להתחבר לדמויות שהיא שיחקה, אישית, אני חושב שהיא שחקנית מדהימה, והפעם טיאה מגלמת את אליזבת מקורד, מתמנה לתפקיד מזכירת המדינה לאחר שמזכיר המדינה הקודם מת בנסיבות חשודות. גם בעלה נמצא איתה בחיים הפוליטיים והסדרה מתמקדת בשני מישורים עיקריים – החיים המקצועיים והחיים האישיים.

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה מזכירת המדינהדבר ראשון, הדירוג הכללי מורכב מכמעט 14K מצביעים, שזה לא הרבה בכלל ביחס לסדרות אחרות – אבל אלו עדיין 195 אנשים בממוצע לפרק, ככה שאנחנו יכולים להשתמש במספר הזה על מנת להצדיק את ההחלטה שלנו – לא משנה מה היא תהיה.

אנחנו רואים שהעונה השנייה טובה מאוד ביחס לשאר העונות, העונה הרביעית מסתמנת כהצלחה מסחררת ביחס לשאר הסדרה, בינתיים,  ונראה שפשוט צריך לצלוח את העונה השלישית מהאמצע שלה.

הקטע הוא כזה – כשיש לנו סט חוקים ברור ואחיד ואנחנו יודעים לקרוא אותו – דברים מקבלים פרספקטיבה אחרת.

 

הבית הלבן

נתחיל מזה – טראמפ הוא לא המועמד הפופולרי, הוא זכה כי ככה שיטת האלקטורים עובדת. כל כך הוא לא זכה במועמד הפופולארי, שכמעט 3 מליון אנשים הצביעו להילארי על פניו.

הפעם הקודמת שזה קרה בארה"ב הייתה כשאל גור התמודד מול בוש והפסיד, למרות שהיו לו יותר מצביעים (חצי מליון בערך)

עכשיו, כשסיימנו עם המציאות" בואו נעבור לסדרה!

 

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה הבית הלבן

אנחנו רואים פה משהו מעניין, כמו הרבה סדרות אחרות – אנחנו רואים שבירה מסויימת באמצע ודעיכה, לפעמים משמעותית של הדירוגים – עכשיו, מי שירצה תמיד יוכל לברר את הסיבות האמיתיות לדבר הזה – החלפת כותבים, החלפת במאים, מפיקים, שחקנים וכו' – בפועל לנו כצופים, בשלב הזה – אין יותר מדי מה לעשות פרט ללהחליט אם לראות או לא לראות את הסדרה\עונה\פרק.

מצד שני, כשאנחנו מייצרים מפות חום ללקוחות, או לאנשים שיש משמעות כלכלית מאחורי הנתונים, אנחנו נרצה להצמיד לזה השלכות מעשיות, תובנות עיסקיות – ולא סתם גרפים ריקים מתוכן, יש סיבה שמצגות סוף חודש לא שוות כלום.

 

VEEP

מצד אחד, אפשר להגיד שזה לא שייך לז'אנר, שפרנק אנדרווד, אליזבת מקורד וג'ד בארטלט עושים דברים אחרים מסלינה מאייר ולכן לא ניתן לשפוט אותם לפי אותו סט חוקים – ופה נאלץ לחלוק – כיוון שכל סדרה עומדת בפני עצמה במפות החום (דבר שציינו גם בפרק הקודם של קרב הסדרות הגדול), כל הסדרות עוסקות בפוליטיקה והגרף מציג את מהלך הסדרה עצמה – אין מניעה מלהכניס את VEEP לפוסט הזה.

 

מפת חום לדירוג הפרקים של הסדרה VEEP

כרגע, לפי הנתונים שנמצאים בידינו, אנחנו יכולים לראות סוג של פרבולה או 'פעמון' באיכות הפרקים – העונות הראשונות והאחרונות פחות טובות מהעונות האמצעיות – פחות או יותר מסוף העונה השלישית, אנחנו רואים ריכוז די משמעותי של פרקים טובים, עד לתחילת העונה השישית.

ולסיכום!

 1. ויזואליזציה של מידע יכולה לעזור לנו המון עוד הרבה לפני שנציג את הנתונים למישהו – יש שיטות שונות לבצע EDA (Exploratpry Data Analysis) ולקבל 'רמזים' מתוך המידע עוד לפני שאנחנו ניגשים לשאלה העיקרית.
 2. כמו עם המון מקרים אחרים של תצוגת מידע, צריך להזהר – אם תהיה שונות מאוד נמוכה בין הפרקים, הקוד 'ייאלץ' את המפה להפוך לקיצונית יותר, למה אני מתכוון?
  1. נניח ויש לנו סדרה עם עשרים פרקים, כל הפרקים למעט אחד עומדים על מממוצע דירוגים של 9.0 לפרק ופרק אחד עומד על 8.9 – מפת החום תהיה כמעט אחידה למעט פרק אחד שייצבע בצבע הגרוע ביותר של הסולם – לכן לא כדאי למהר לקפות למסקנות במקרים כאלו.
 3. אחת הסיבות שאני חושב שהקוד הזה יכול להועיל למישהו במציאות, היא למקרה של סדרות שהפרקים לא בהכרח עוקבים אחרי קו עלילה רציף – כמו לדוגמה, מראה שחורה, אם היית רוצה לראות את הפרק הכי טוב, כי זה כל הזמן שיש לי – מפת חום כזאת יכולה להועיל. מקרה אחר יכול להיות במידה וראיתי כבר את כל הסדרה, וסתם בא לי רגע של נוסטלגיה עם פרק טוב במיוחד.
 4. לפעמים, הרבה פעמים, כשאנחנו נציג מידע – הוא יהיה חסר ערך – כשאנחנו עושים מבחני A/B, המון פעמים המבחן יהיה לא מובהק ולא סטטיסטי ולא נוכל לשלול את הנחת המוצא שלנו – זה בעסה, אבל זה חלק מהמקצוע.

 

עד כאן לסדרות פוליטיות – מקווה שנהניתם –

מסכימים?

לא מסכימים?
יש לכם תובנות מיוחדות בנוגע ללמה זה המצב?
יש סדרות שתרצו לראות את מפות החום שלהן?
ספרו לי!

Leave a Reply